ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Bursa Crowne plaza oteline girişlerle başlayan program, aynı günün akşamı kokteyl programı ardından Mudanya deniz kenarında, tarihte tren istasyonu olarak kullanılmış ve şimdilerde otel olan Montania iskelesinde akşam yemeğiyle devam etti.

İkinci gün 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşması Hastavuk Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer tarafından yapıldı. Halkla İlişkilerden Sorumlu Bircan Özkan’ın sunumuyla başlayan toplantıda “Beyaz et sektörü, HasTavuk markasının bugüne kadar ki gelişimi, değerlendirmeler, hedefler, bayi vizyonu konuları sırasıyla Canlı faaliyetlerden sorumlu İskender Turhan, Kesimhane tesislerinden sorumlu Mehmet Sabit Yılmaz, Kaliteden Sorumlu Ece Ertek Kederli, Mali İşlerden Sorumlu Erdinç Pir ve Satış-Pazarlamadan Sorumlu Orkun Şenyurt tarafından gerçekleştirilen sunumlarla paylaşıldı.

2.Gün öğleden sonra Hastavuk genel müdürü Şahin Aydemir ile yapılan workshopla, birlik-beraberlik içerisinde HasTavuk markasının gelişimi adına bayilerle ortak kararlar alındı.

Sunumlar, seminerler sonrası şirket kurucu ortağı İsmail Hakkı Yılmaz, Yönetim kurulu başkanı Müjdat Sezer, Yönetim kurulu üyesi Barış Sezer ve denetim kurulu üyesi Ali Piler tarafından  “Türkiye’nin EN’leri başarı ödülleri dağıtıldı. 

Günün bayiler için son programı kişisel gelişim uzmanı Ahmet Şerif İzgören hoca oldu. “Önceden Görmek” konulu semineriyle, katılımcılar bol kahkahalı keyifli anlar yaşadı.

Toplantılar sırasında bayi eş ve çocukları rehberler eşliğinde Bursa’da tarihi ve kültürel  yerleri gezerek, gönüllerince bir gün geçirdiler.

“Lezzetin Hasını Bilenler Buluşması” adını verdiğimiz, Hastavuk ailesinin her bir ferdi olan bayilerimizi ağırlamaktan büyük keyif aldığımız ve mutlu olduğumuz   
bayi toplantımızın son programı gala gecesi oldu. Alba grubunun eşsiz şarkılarıyla inanılmaz keyifli bir gece yaşandı.