ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Organizasyon ilk gün, HasTavuk şirket genel müdürü Şahin Aydemir’in konuşması ve kokteyl progamıyla başladı.

Organizasyonun 2.günü şehitlerimiz için saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programının açılış konuşmalarını Hastavuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat SEZER ve Lohmann Tierzucht firması genel müdürü Javier Ramirez yaptı. Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı da olan Müjdat Sezer, ülkemizin gerek yumurta da gerek tavuk etinde sektör olarak çok kısa zamanda büyük ilerleme kaydettiğini, dünya devleri ülkelerle yarıştığını belirtti. Sektörün yaşadığı kuş gribi vakasında gerek özel sektörün, gerekse devletin hızlı ve koordineli hareketi birçok ülkeye örnek teşkil etmiştir. Artık tüm üretici dostlarımız aynı bir pencereden bakmak zorundadır.. Biyogüvenlik Kanunu 3 sene önce yaşamımıza girdi ve üretim artık çok farklı yerlerde. Üretimde her şeye, her aşamaya çok dikkat etmek zorundayız .Burada gündeme aldığımız her konuyu, her konuşmacıyı tek tek, özenle inceleyerek seçtik. Bu teknik konuları mutlaka işletmeleriniz de uygulamaya koyunuz.”diye konuştu.

Programın ilk seminer konusu ” Sağlıklı Üretim İçin Farklı Yaklaşımlar” başlıklı sunum ile HasTavuk A.Ş Bölge Üretim Müdürü Veteriner Hekim Ekrem T. YÜCESAN oldu.

Seminerin ilk günkü 2.konu başlığı ise, ”Yemde Karlılık Nasıl Sağlanır” oldu. Konuyu Lohmann firmasından Dr. Robert POTTGUETER dinleyicilere aktardı. POTTGUETER ”Yumurtacı yönünden karlılık nasıl sağlanır. Yemle besleme sanat mı yoksa bilim mi?, Yumurtacılar için iyi bir yem nasıl yapılmalı veya nasıl görünmeli” konularında bilgiler verdi.

Seminerin 2.bölüm 3.konu başlığı ”Lohmann Irkında Son Genetik Gelişmeler ve En İyi Verimi Almak İçin Yapılması Gerekenler” oldu. Sunum Lohmann Gmbh’den Dr. Matthias Schmutz tarafından dinleyicilerle paylaşıldı.

Günün 4.konu başlığı ”Yumurta tüketimi ” konusu ve IEC Yönetim Kurulu Üyesi Franz Hofer oldu. Konuşmacı HOFER, ”Engelleyici gelişmelere rağmen yumurta tüketimi nasıl arttırılır? sorusuna cevabı GELENEKLER ve RİSKLER adı altında anlattı.

Artan talep nedenlerini; nüfus artışı,sağlıklı gıdalara artan ilgi, hayvan refahına artan ilgi, gelişmiş ülkelerde artan obezite ve insanların daha uzun yaşıyor olmasına bağlayan Franz Hofer , Türk yumurta endüstrisinin 2006-2013 yılı içindeki etkileyici gelişimine değindi. “Tokluk,vitaminler,karatonidler ve omega-3 kaynağıdır.YUMURTA DEĞERLİ BİR BESİNDİR”diye konuştu.

HASTAVUK& LOHMANN seminerinin 2.günü Tarım Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ve IEC temsilcilerinin de yer aldığı ”Dünya ve Türkiye’deki Yumurta Tavukçuluğunun Geleceği ”paneliyle gerçekleştirildi. Panelde İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Ürünleri Dairesi Şb. Md. Cengiz KARABAYIR, ”DİR kapsamında beyaz et ve yumurta ihracatı”na değindi..

 Panelde konuşan bir diğer konuşmacı olan Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Çalışan Grup Sorumlusu Cihangir Gültekin ÇÖMEZTEPE ise; ”Yumurta Tavukçuluğunda Hayvan Sağlığı” konusuna değindi. Dünya Yumurta Pazarı” başlıklı konuşmada World Egg Commision Genel Müdürü Julian MADELEY ise; “Ortak sorunlar, seçenekler ve tehditler”e değindi. Panel sonunda panelistler, sektörü üreticilerinin sorularını da yanıtladı.

Panel sonrası kişisel gelişimle ilgili bir çok platformda konuşan, sayısız kitap yazan, danışmanlık yapan, Prof. Dr. Acar BALTAŞ,  ”Duygular, Kararlar ve Türk Kültüründe Yönetmek”konulu konferansı ile HasTavuk&Lohmann ev sahipliğinde gerçekleşen bilgi-paylaşım seminerlerinin son programı birlik-beraberlik mesajıyla tamamlandı.

HasTavuk yönetim kurulu ve idari kadrosunun, Lohmann üst düzey yetkililerinin hazır bulunduğu organizasyonun 2 gün süren seminer ve panellerinde; sektörün mevcut durumu, geleceği, sorunları, çözüm yolları, ülkemizden ve dünyadan uzman kişilerin, tarım ve ekonomi bakanlıklarının, üniversite akademisyenlerinin katılımları, bilgi ve tecrübelerinin aktarımlarıyla enine boyuna tartışıldı.

 HASTAVUK& LOHMANN seminer ve paneli’nin ”GALA GECESİ”n de ise, son zamanlarda ciddi kilo vererek yepyeni bir görüntü kazanan,  sesiyle, performansıyla muhteşem bir geceye imza atan Işın KARACA oldu.

“Bu gördüğünüz kadın 2 yıldır yumurta ve tavukla besleniyor, sonuç işte bu” diyerek kendini işaret eden, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmede yumurta ve tavuk etinin önemine dikkat çeken Işın Karaca üreticilerden büyük alkış aldı.

5.sini gerçekleştirdiğimiz Bu organizasyonları yapma amacımız;

Sektördeki üreticilerin  fikir alış-verişinde bulunmalarını, devlet bürokratlarıyla-teknik uzmanlarla, üniversite akademisyenleriyle sorunlarını, konularını konuşabilmelerini, tüm bunların yanında, dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçladık.  Gerek teknik, gerek ticari seminerlerle, gerek kişisel gelişim paneliyle, gerekse bire bir amaçlı özel toplantılarla bilgi-paylaşım ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Yoğun iş koşuşturmasının içinde biraz durup nefes almalarını, bilgilenirken, eğlenmelerini, motive olmalarını arzuladık.

 Bilgi ve sevgi paylaştıkça artar. Her zaman bizim için önemli olan hem kendimiz, hem üreticilerimiz için bilgi açısından yeterli donanımla, yenileşme, gelişme, dünya standartlarını yakalama ve rekabet etme açısından her açıdan yeterli hale gelmektir. Devlet-Sektör-Akademisyen tüm tarafları aynı platformda buluşturup birbirlerini anlama, sorunları değerlendirme ve çözüm yolları bulma noktasında bir araya getirmektir.

 HasTavuk tarafından üstlenilen bu organizasyonu 2’yılda bir düzenlenmekte olup bu yıl 5.sini gerçekleştirdik. Üreticilerimiz her organizasyon sonrasında, bir sonraki organizasyonu sorar hale geldi. Bu da bizi her seferinde daha iyiyi yapmaya yönlendiriyor. Sektörde bu tür bir organizasyonu gerçekleştiren  öncü bir firma olmak, ilkleri yapmak gerçekten bizi gururlandırıyor. Üreticilerimize sadece organizasyona katılmak, bilgilenmek ve keyif almak kalıyor. Tüm katılımcılarımıza gösterdikleri yoğun ilgi için teşekkür ederiz.