ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Misafirler girişte “24 Kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun” pankartlarıyla ve karanfil hediyeleriyle karşılandı. Ziyaretçiler ilk olarak tesis ziyareti yaptı. Ardından toplantı salonunda gerçekleştirilen sunumda Aydemir, Has Tavuk firmasının 1972 yılında kurulduğunu, dünya’nın 6. büyük ana damızlık firması ve Türkiye’nin en büyük damızlık firması olduklarını belirtti.  

Gelecek nesillerin yetiştirilmesinde, doğru beslenmesinde önemli  rol oynayan öğretmenlerimizin, eğitmenlerimizin öncelikle yeterli bilgi donanımına sahip olması gerektiğini ifade eden HasTavuk genel Müdürü Şahin Aydemir, “Bugün burada çiftlikten sofraya beyaz et üretim tesislerimizi gördünüz, incelediniz. 7/24 istediğiniz zaman gelip tesislerimizi gezebilirsiniz”dedi.

Halkımız Ne Yediğini Bilmeli

“1972 yılından bugüne HasTavuk olarak Türkiye’de üretilen beyaz et ve yumurta’nın ana maddesi olan bir günlük civciv üretimini gerçekleştiren bir firmayız. Halkımızın sağlıklı beyaz et ve hayvansal protein ihtiyacını en son teknolojiyle birleştirerek 2013 yılında faaliyetimize beyaz et üretimini de ekledik. Dünyanın en son buluşu olan teknolojiyle kuru kesim sistemiyle üretim yapmaktayız. Dünya mükemmellik ödülünü almış bir firma olarak, üretim tesislerimizin kapılarını incelemek isteyen herkese açıyoruz. Biz halkımızın ne yediğini bilmesi gerektiği düşüncesiyle tesislerimizi, üretim şeklimizi görmelerini istiyoruz.” dedi. 

Gıda Terörünün Önüne Geçilmeli

Gıda terörüne de değinen Aydemir, “Gıda terörü iki şekilde oluyor. Birincisi merdiven altı üretimlerle yapılan sağlıksız gıda bunun önüne geçebilirsiniz. Ama bundan daha önemli bir gıda terörü var ki o da, yanlış bilgilendirerek konuya vakıf olmadan, halkın sağlıklı gıdaya ulaşmasını engelleyen bir uygulama. Maalesef şu anda medyamız, ticari sebepler ve medyatik olma uğruna konunun içinde olmayan kişilerin yanlış yönlendirmelerine bilmeden alet oluyorlar. Halk olarak yumurta gibi, beyaz et gibi insan sağlığına, çocuklarımızın gereksinimi için önemli olan bir kaynaklara korkuyla bakar olduk. Halbuki Türkiye’de dünyanın en sağlıklı beyaz et ve yumurtası üretiliyor ve tüketiliyor. Bundan da gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu. 

Sunumun ardından şirket yemekhanesinde yemek yenerek, misafirlerine hediyeler takdim edildi. Ardından toplu fotoğraf çekimiyle program tamamlandı.