ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Tüm dünyadan 220 distribütörün katıldığı ve 3 gün süren toplantılarda, tavukçuluk sektöründeki son gelişmeler, hedefler, dünya gıda tüketiminde tavukçuluğun geleceği,  ekonomik ve teknik tüm merak edilen konular konuşuldu.

Toplantıya; Nutreco’s Trouw Nutrition şirketinin Küresel Kümes Hayvanları/Tavukçuluk Portföy Yöneticisi André Brand ile birlikte LEI Wageningen UR şirketinde araştırmacı olarak görev yapan Peter Van Horne, Lohmann Tierzucht şirketinin Genel Müdürü Prof. Dr. Rudolf Preisinger, HasTavuk Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer ve HasTavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir katıldı. 


Müjdat Sezer

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu

Yönetim Kurulu Başkanı

Hastavuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

2050 Yılında Dünyayı Besleme

“Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 9 milyara ulaşması ve kentleşmeninse % 50’den % 70’e çıkmasının beklendiğini belirten HasTAvuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, gıda tüketiminin her yıl % 2 oranında arttığını ve protein bakımından zengin gıda talebinde kayda değer miktarda artış görüldüğünü belirtti.

“Dünya çapında gıda üretimi, 2050 yılına kadar çevreye en az zararla iki katına çıkarılmalıdır” diyen Sezer, “Hassas beslenme konusu, değişken ve zorlu piyasa koşullarında rekabet avantajı sağlayabilir. Beslenme değişkenlikleri, beslenme hassasiyetleri, tercih ve ihtiyaçlara göre  çalışmalar yapmak gereklidir” dedi.

Türkiye, kapasitesini doğru kullanmalı

Aynı zamanda Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Müjdat Sezer, Türkiye’nin dünya yumurta üretimi sıralamasında ilk onda olduğunu, ülke olarak büyük hedeflere doğru ilerlediklerini söyledi: “Dünya yumurta üretiminde ilk sekizde yer alan ülkelerde nüfus artışını görüyoruz. Ülkemizde 2011 yılında azalan yumurta tüketimi, takip eden yıllarda hızlı bir artış gösterdi. Türkiye yumurta sektöründe dünya oyuncularının içerisinde yer alıyor. Öncelikli olarak hedeflerimiz modernize olmak, Avrupa Birliği politikalarına uyum sağlamak ve kapasite arttırmak yerine, kapasitemizi doğru kullanmak olmalıdır. Japonya pazarı ile ilgili gelişmeler memnun edici, ancak Çin ile yaptığımız kanatlı ticareti sadece ayak olarak devam ediyor”dedi. 

Şahin Aydemir

Hastavuk A.Ş. Genel Müdürü

Gerçekleştirilen toplantı sektörümüzün dünyaya tanıtılması açısından önemliydi

Lohmann bir markadır ve sektörünün en iyisidir. HasTavuk olarak 30 yıla yakın bir zamandır bu markanın gerek Türkiye’de, gerekse dünyada hak ettiği yere gelmesi için mücadele ediyoruz. 

Dünya tavukçuluk sektörünün önde gelen isimlerini ülkemizde ağırlamak, oldukça gurur vericiydi. Lohmann‘ın her yıl düzenlediği ve stratejik kararların alındığı bu toplantının, bu yıl ev sahipliğini üstlendik. 2013 yılında Lohmann firması ile yaptığımız görüşmelerde, Türkiye’nin dünya yumurta pazarında söz sahibi olmaya başladığından ve bir sonraki toplantının Türkiye’de gerçekleştirilmesinin öneminden bahsettik. Değerlendirmeler sonucunda lehimize bir karar çıktı ve toplantıya ev sahipliği yaptık. Toplantıda 53 ülkeden 220 üst düzey yöneticiyi ağırladık.  Bu tür toplantılar gerçekleştirildikleri ülkenin; özellikleri, pazar payı, büyümesi, nüfusu, sektör gelişiminin değerlendirilmesi açısından önemlidir. Ayrıca yerli, üreticilerimizin gösterdiği yoğun ilgide bizleri mutlu etti. Katılımcılar burada dünya ve Türkiye pazarı ile ilgili güncel bilgilere sahip oldular.” dedi. 

Aydemir sözlerine şöyle devam etti. “Hastavuk olarak onur duyduğumuz bir diğer durum ise dünya yumurta sektöründeki lider ülkelerin firmamız hakkında yaptıkları yorumlar oldu. Dünya mükemmellik ödülünü üç defa almış bir firmayız. Bu yılki değerlendirmelerde ise dünya pazarındaki büyümemiz konuşuldu. Dünya pazarında bir Türk firmasının yükselişi doğru yolda olduğumuzun en büyük göstergesidir” diyerek sözlerini tamamladı.