ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

. HasTavuk merkezde gerçekleşen kutlamada konuşan şirket Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yılmaz,

 “HasTavuk ailesi olarak kurduğumuz hayallere, belirlediğimiz hedeflere emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. 26 mayıs 2013 yılında ilk üretimimizle tavuk eti gıda üretimine başladığımızdan bu güne 2 yılımızı doldurduk.  Kısa zamanda çok yol kat ettik. Azim ve irade ile engelleri aşıp, birçok başarıya ulaştık. Dünya’nın önde gelen kesimhane tesisimizde, halkımıza en sağlıklı, en hijyen ve en kaliteli tavuk etini üretiyoruz” dedi.

Hastavuk A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yılmaz, yıldönümü kutlamasında konuşmasına şöyle devam etti.

“Hastavuk’u Hastavuk yapan en önemli özelliği, şirket kurucularının ve yönetim kurulu üyelerinin, doğru zamanda, doğru kararlar alabilmesi ve hızlı atılımlarla bu kararları hayata geçirebilmesidir. Aynı zamanda tüm çalışanlarıyla gerçek bir aile gibi kenetlenmesidir. En alttan en üste kadar tüm çalışanlarımız geçtiğimiz 2 yıl boyunca büyük bir özveri ile çalıştı, çalışmaya devam ediyor. Kısa bir sürede sizlerle çok yol kat ettik. Şirketimizi hayallerin ötesine taşıdık. HasTavuk’un geldiği nokta, bu başarı sizlerin eseri. Daha uzun bir yolumuz var, böyle bir kadroyla çok daha yüksek hedefler, çok daha büyük başarılara nice imzalar atacağımıza inancımız tam. Tüm çalışanlarımıza destekleri, güvenleri ve emekleri için sonsuz teşekkürler” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Beyaz et üretiminin 2.yaşında dilek fenerleri yakılarak göğe bırakıldı. Birlik, beraberlik, başarı temenni eden çalışan görüşleri, bir mektupta toplanıp, çerçeveletilerek Yönetim kuruluna sunuldu. Ardından HasTavuk Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yılmaz, Yönetim Kur. Bşk. Yrd. Nejat Sezer, Yönetim Kurulu Üyesi Müjdat Sezer, Genel Müdür Şahin Aydemir ve Beyaz et üretim tesisleri grup müdürü Mehmet Sabit Yılmaz tarafından şirket kutlama pastası kesildi. Programın sonunda toplu fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi.