ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

2005 yılında geçirilen “Kuş Gribi” sonucu Japonya ile bir yıla yakın bir süredir devam eden kanatlı ihracatı sorununun hala çözülememiş olması üretici kesiminde hayal kırıklığı yaratıyor.

 

Geçtiğimiz Aralık ayında ülkemize atanan Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi ile Tarım Gıda Hayvancılık Bakanlığının ihracat konusundaki uğraşları hala çözümsüzlüğünü koruyor.

 

Japonya ile bu sorun yaşanırken Suudi Arabistan ise kimseden istemediği “Helal Belge”de ısrar edince burada da görüşmeler durdu. Suudiler, Fransa ile anlaşma yoluna giderek bu ülke ile tavuk ürünleri anlaşması yaptılar.

 

Çin ile hala direkt satış yapamadığımız için üçüncü ülkeler kanalı ile ihracat yapabiliyoruz.

Rusya ile ise gerekli yasal düzenlemeler eksik olduğu için bu ülke ile de ihracatımız bekleniyor.

 Bütün bunlar sektörün en büyük pazarı olan Irak’a tekrar gözleri çevirdi. Bu olumsuzlukların yanında işid sorununa bağlı güvenlik kaygısı, fuar tarihini bile değiştirdi. Kasım ayında yapılacak fuar Aralık ayında gerçekleşti. Bütün olumsuzlukları göz önüne alan HASTAVUK, Irak Erbil Fuarı’na iştirak ederek bu ülke insanları ile yakinen ilişki kurarak ihracat yollarını aramaya çalıştı. Hiçbir güvenlik probleminin yaşanmaması, özellikle Irak halkının fuara olan ilgisi, başarılı bir organizasyonun geçirilmesini sağladı.

 

Konu ile ilgili bilgi veren HASTAVUK Genel Müdürü Şahin AYDEMİR “Tavukçuluk sektöründeki 42 yıllık geçmişimize ilave 1 yıldır gerçekleştirdiğimiz beyaz üretimiyle kısa zamanda çok yol aldık. En son teknolojiyle, kuru kesim üretimiyle, üretim farklılıklarıyla, milli şampiyon ilan edildik. Kalitemizle, lezzetimizle bulunduğumuz her platformda olduğu gibi burada Irak halkın dan da yoğun ilgi gördük” diye belirtti.