ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Özlenilen tavuk lezzetini “Kuru Kesim” teknolojisi ile tamamen doğal ve en ileri hijyen şartlarıyla sofralarınıza getiriyoruz.

 

Bunu nasıl yapıyoruz?

Bütün tavukları önce İslami kurallar çerçevesinde elle kesiyoruz.

Kesilen binlerce tavuğu aynı anda haşlama kazanına sokarak yumuşatma değil, yoğun hava ile tüyleri yumuşatıyoruz. Böylece sofralarınıza

doğal lezzetinde, doğal kokusunda, doğal renginde

en sağlıklı tavuğu getirmiş oluyoruz.

 

Tavuklar nasıl besleniyor?

Ülkemizde özenle yetiştirilen mısır, buğday, ayçiçek gibi ürünleri el değmeden harmanlayarak besliyoruz.

 

HasTavuk neden daha yumuşak?

Çünkü, kuru kesim teknolojisinin bir parçası olan “Rapid Rigor” sayesinde tavukların kesim sırasında kasılmış kaslarını gevşeterek, et dinlendirme yöntemi ve kılcal damarlardaki kanı tahliye etme yöntemi ile etin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlıyoruz.

 

Neden suya para ödemiyoruz?

Çünkü kuru kesim ile kesilen tavukları su ile soğutmak yerine hava ile soğutma teknolojisini kullanıyoruz. Bu nedenle ambalajlarımızda suyu emenn ped kullanmıyoruz. Böylece ürünlerimizi alan müşterilerimiz suya değil aldığı ete para ödemiş oluyorlar.

 

Avrupa’nın Altın Buluş Ödülü alan AeroScalder Sistemi nedir?

 

İlk kez Hastavuk’un Susurluk ta ki beyaz et üretim tesislerinde kullanılmak üzere Türkiye’ye getirilen ve ülkemizdeki tavukçuluk sektörüne çağ atlatan AeroScalder-Kuru Kesim teknolojisi “Avrupa Altın Buluş Ödülü” almış bir teknolojidir.

 

Aeroscalder – Kuru kesim sisteminde tavukların tüyleri su yerine  hava ile yumuşatılmaktadır. Bu yöntem sayesinde ürünlerin doğal rengi, doğal kokusu ve lezzeti korunur. Kesim sonrası kasların sertleşmesini önlemek, etin daha yumuşak, daha lezzetli  ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için Rapid Rigor ve dinlendirerek et olgunlaştırma teknolojisi de Türkiye de Aeroscalder ile bir arada ilk kez HasTavuk tarafından kullanılmakta.

 

Bu güçlü teknolojinin mükemmel sonuçlarını deneyerek ve tüketerek, hem kendi sağlığınız hem de ailenizin sağlığı için kazanca dönüştürebilirsiniz.

 

Neden böyle bir teknoloji?

 

İnsanlığın devamı için tüketim malzemelerinin, proteinin özellikle tavuk etinin ne derece önemli olduğunu, ebeveynlerin bu konudaki hassasiyetini biliyoruz.

 “çocuğumun sağlıklı beslenmesi ve gelişimi benim için her şeyden önemli” diyen anneleri, 7/24 üretim tesislerimizi incelemeye davet ediyoruz.

 

Hastavuk ürünlerini alan herkesin, özellikle annelerin içi rahat olsun;

Sağlığınız, bizim hassasiyetimiz. Çocuklarınız sizin kadar bizim de kıymetlimiz. Sağlıklı nesiller için bugüne ve geleceğe yatırım yapıyoruz.

 

Hastavuk’un ileriye dönük hedefleri nelerdir?

2014 yılı için Hastavuk markası ile sektörde fark yaratacak özel ürünler geliştirmeye yöneldik. Bu doğrultuda Haskanat, Tantuni ve döner  ürünlerimizle tüketicinin nabzını yokladık. Tüketici geleneksel tavuk etinde farklı sunumlar, farklı damak tadları arıyor. Ürün yelpazemizde diyet form ve çalışan bayanlar için kolay yemek hazırlama kültürü üzerinden yeni ürünler piyasaya sunmayı hedefliyoruz. Bütün pilicin yanında işlenmiş, yarı işlenmiş ürünler, şarküteri ürünleri, kaplamalı ürünler, döner çeşitleri, pişmiş ve yarı pişmiş olmak üzere çeşitli ürün gruplarına yönelik çalışmalarımız da devam edecek. Hedefimiz damızlıkçılık sektöründeki dünya başarılarımızı, tüketim noktasında da gerçekleştirmek.