ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Gıda Sektörü, Cumhuriyetin 100’üncü yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefine ulaşılabilmek için 3’üncü Bursa Uluslararası Gıda Kongresi’nde bir araya geldi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen 3’üncü Bursa Uluslararası Gıda Kongresi 26-27 Eylül tarihlerinde, Bursa Merinos Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

2 gün süren kongrenin açılışına devlet kademesinden birçok bürokratın yanı sıra, sanayiciler, bilim insanları   ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmalarında, “Türkiye, Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yılı olan 2023 yılında, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmeyi makro hedef olarak belirlemiş bir ülkedir. Bu hedefe ulaşmak için tarım ve gıda sanayimiz; 2023 vizyonuna uygun olarak, öncelikle gıdaya erişim ve güvenilir gıda üretimi açısından kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanında, bölgesel ve küresel olarak üstlendiği sorumluluğun bilincinde, yıllık 150 milyar dolar gayrisafi hasıla ve 50 milyar dolar ihracat hedeflenmektedir. Konulan hedefler, ülkemiz sanayicisinin çok önceden hak ettiği, potansiyelimiz dikkate alındığında ulaşılabilir niteliktedir. Tarihimizin ve coğrafyamızın bize yüklediği misyondan aldığımız güçle, yeni bir vizyon oluşturma ve doğru stratejileri belirleme sorumluluğunu yüklemektedir. Bu öz görev, hayata hangi pencereden bakarsa baksın, hangi süreçte görev alırsa alsın, ülkesini seven herkesin temel yaklaşımı olmalıdır. Bu sürece destek vermek, önümüzdeki fırsatları ve riskleri tartışarak yol haritamızı güncellemek için; bilim insanı, sanayici ve bürokratları bir araya getiren bu platform planlanmıştır” sözleri kongrenin en dikkat çeken ifadeleri oldu.

Gıda sektöründe en son teknoloji ile üretim yapan Hastavuk firması, “Çiftlikten sofraya, Bursa’dan Dünyaya” sloganıyla dikkat çekti.  Kongreye destek veren firmalar arasında da yer alan Hastavuk’a açılış konuşmaları sonrası Bursa AKP Milletvekili Önder Matlı plaket verdi. Hastavuk adına plaketi Halkla İlişkiler Sorumlusu Bircan Özkan teslim aldı.

Kongrenin öğleden sonraki programında Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir, “Gıda Güvenliğinde Sürdürülebilirlik”” konusunda sunum yaptı. Aydemir sunumunda, Dünya ve Türkiye tavukçuluk sektörü, Türkiye’nin dünya tavukçuluk pazarındaki durumu, gelişimi, Tarım Bakanlığı uygulamaları,  güvenli gıda tüketimi konularına değindi.

Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir’e ve kongre konuşmacılarına, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak tarafından Sertifika verildi.  

Kongre sonrası özellikle öğrencilerin Hastavuk ve Şahin Aydemir’e ilgileri büyük oldu.