ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

 

Lezzetin Has’ını Bilen  İstanbul’lular HasTavuk’la Buluştular.

 

Önce İstanbul CNR’da, ardından Feshane’de, lezzetin Has’ını Bilen  İstanbul’lular, HasTavuk’la  bir araya geldiler.

 

2,5 Trilyon Dolar Büyüklüğündeki Helal Sertifikalı Ürün Sektörünün Türkiye’deki 5. Buluşması 4-7 Eylül 2014 CNRHalal EXPO’da gertçekleşti.

Helal gıda başta olmak üzere, kozmetik, medikal ürünler, temizlik-hijyen malzemeleri, turizm, lojistik, otel, catering, restoran, moda, tekstil vb birçok sektörün, sektör ilgililerinin ziyaret ettiği fıuarda Hastavuk firması da yer aldı.

Hastavuk beyaz et tesislerinde islami şartlara uygun üretim yapan Hastavuk’un üretim aşamaları, kullandığı teknoloji hayranlık uyandırdı.

 

Fuarda gerçekleşen Gıda Kongresinin Oturum Sponsoru da olan Hastavuk’a kongre sonrası verdiği destekten ötürü plaket verildi. Plaketi Bölge satış Sorumlusu Salih Öztürk teslim aldı.

Yurt içinden, Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Afrika’nın aralarında yer aldığı bölge ve kıtalardan alıcı gruplarının yanında yeni iş birliklerine olanak sağlayacak yurtdışı katılımcı ülkeleri arasında Endonezya, Almanya, Amerika, Güney Kore, Japonya, Güney Afrika, Ortadoğu ve Hollanda gibi ülkeler yer aldı.

11-14 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul’da Hastavuk rüzgarı esti

 

Geçtiğimiz sene Balıkesir Valisi Ahmet Turhan Başkanlığında Ankara’da ilk kez yapılan Balıkesir Tanıtım Günleri’nden sonra etkinliğin 2.si bu yıl İstanbul Feshane’de gerçekleşti. Valiliğin organize ettiği, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, kaymakamlıklar, odalar, dernekler, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere bölgeyle özdeşleşen özel sektör kuruluşları da 11-14 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul Feshane de yerlerini aldı.

Etkinliğe İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun yanı sıra Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dinçer Orkаn dа katıldı. Balıkesir iline bağlı 20 belediyе ve bölgeyle özdeşleşen özel sektör kuruluşları; Ahi Güvenlik, Assan, Dört Mevsim, HasTavuk, Oraklar, Yörsan firmaları da etkinliğe stant açarak destek verdi.

Etkinliğin en kalabalık ve en ilgi gören standların başında 1 yıl önce Balıkesir’de,  faaliyete geçen Hastavuk firması oldu.

Hastavuk bölge satış yetkilisi Salih Öztürk, en ileri teknolojiyle üretim yaptıklarını, dünyada sadece 3 firmada olan bu teknolojinin Türkiye’de sadece Hastavuk’ta olduğunu belirtti. Aeroscalder- Kuru Kesim sistemiyle suya temas etmeden elle helal kesim yaptıklarını ifade etti.  Görüntüsü, kokusu ve lezzetiyle tamamen doğal olan Hastavuk eti hakkında yapılan “yıllardır özlenen lezzet artık sofralarımızda” yorumları, mutluluk vericiydi. Salih Öztürk, “İstanbul’da Hastavuk rüzgarı esti” yorumunu yaptı.