ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Japonlar tavukçuluk sektörünü mercek altına aldı 

Japonya'nın önde gelen tavuk ve yumurta üreticilerinden oluşan bir grup, tavukçuluk sektörünün dünyadaki gelişimi için bir tura çıktı. Turun Türkiye ayağındaki durakları ise HasTavuk'tu.

Japonya’nın önde gelen yumurta ve tavuk firmalarının yetkililerinin olduğu bir grup,  dünya turuna çıktı.

Tavukçuluk sektörünün dünya’da ki gelişimini, pazar durumunu yerinde incelemek, analizler yapmak üzere birçok ülkeyi gezen Japon grubunun, Güney Afrika ile başlayan dünya turu, İsrail ve Yunanistan’dan sonra Türkiye ile son buldu.

 Grubun Türkiye programında; İzmir’de bulunan kafes ekipmanları firması ile Bursa ve Balıkesir’de tesisleri bulunan HasTavuk firması yer aldı.

 HasTavuk beyaz et entegre tesislerine gelen grubu, Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, HasTavuk A.Ş. Genel Müdürü Şahin Aydemir karşıladı.

 Türkiye tanıtım ve HasTavuk tanıtım videolarını izleyen grup, daha sonra üretim alanını gezerek, kullanılan teknolojiyi ve üretim şeklini yerinde inceledi.

 Müjdat Sezer yaptığı açıklamada, “ Japon halkının Türklere özel bir hayranlığı vardır. Buna rağmen, uzun yıllar Japonya ile gerek mesafeden, gerekse AB kaynaklı bürokratik sebeplerden dolayı kanatlı ürünleriyle ilgili ticari bağlantı kurulamamıştır. Ancak son yıllarda Türk tavukçuluk sektörü gerek kalitesiyle, gerek lezzetiyle, gerekse üretim teknolojisiyle öyle bir atak yapmıştır ki, tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmiştir. Japonya’da durumu fark etmiş ve Türk tavukçuluk sektörünü mercek altına almıştır. Bir süredir bakanlık düzeyinde heyetler ülkemize gelip, incelemeler yapmaktadır. Bu gelişme Japonya’da özel sektörü de harekete geçirmiş,  birçok firma ikili bağlantılarla (şimdi olduğu gibi) iletişime geçmeye başlamıştır. Bu durum hem HasTavuk gibi sektörün önde gelen firmaları için önemli, hem de ülkemiz adına gurur vericidir” dedi.

Müjdat Sezer, Japon ziyaretçilere birer yemek kitabı, HasTavuk genel müdürü Şahin Aydemir’de firmaya özel hediyeler takdim etti. Küçük bir şehir turu da yapan grup, 08.07.2014 tarihinde Türkiye’den ayrıldı.