ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Bayat Ekmeğinizi Çöpe Atmayın!

Eskiden yere atılmış bir ekmek parçası görsek, hemen alır, öper, uygun bir yerlere koyardık.  Ekmek bu kadar değerli ve kutsal saydığımız bir yiyecekti. Bugün geldiğimiz nokta ise her gün çöpe atılan milyonlarca ekmek…

Ekonomik zararları, emek israfı, buğday israfı derken Türkiye’de ki rakamlar da gittikçe artan müsrifliğimizi gözler önüne seriyor.

Bu konuyla ilgili Bursa’nın devlet ana okullarından biri olan EMEK ANA OKULU ile HASTAVUK ortaklaşa, “Ekmeğini çöpe atma” projesine birlikte imza attı. Proje kapsamında 3-5 yaş arası minikler, Hastavuk firmasını ziyaret ettiler. Okullarında topladıkları bayat ekmekleri beraberlerinde getirerek, civcivleri ekmek kırıntılarıyla beslediler.

 

Emek Anaokulu müdürü İclal Baltacıoğlu ve sınıf öğretmeni Sibel Koca’nın nezaretinde gelen minikler, önce Hastavuk bayan personellerinin geçmiş anneler gününü kutladı. Minikler, koro halinde “Canım Annem” ve “Atatürk” şarkılarını seslendirdiler. Ardından büyük bir heyecanla beraberlerinde getirdikleri ekmeklerle civcivleri beslediler. Ekmekleri minik parçalara ayıran çocuklar, civcivlerle eğlenirken ekmeğin nasıl değerlendirilebileceğini öğrendiler. Minik ekmek parçalarıyla civcivleri beslemeye çalışan çocuklar, bayat ekmekle başka ne yapılabilir sorusuna yanıtsız kalmadılar. Kimi “bayat ekmekleri çorbama doğruyorum” dedi. Kimi, “süte ekmek doğrayıp, kedimize içiriyoruz” dedi. Kimisi “Annem yumurtalı ekmek yapıyor”, kimisi de “ buzdolabında saklıyoruz ve köfteye kullanıyoruz ’’ dedi.

.

Hastavuk Halkla İlişkiler Sorumlusu Bircan Özkan, “Dünyaya baktığımızda şanslı ülkelerden birinde yaşıyoruz. Açlıkla mücadele eden, bir parça ekmek bulamayan milyonlarca insan varken, Türkiye’de açlıktan ölen insan neredeyse yok. Dünyada insanların açlıkla mücadele ettiği bir devirde, ülkemizde milyarlarca ekmek israf ediliyor. Kişisel önlemlerle bunun önüne geçebiliriz. Ekmeği çöpe atmadan önce durup biraz düşünmek, biraz dikkat yeterli” dedi.

Çocuklara; proteinin, özellikle tavuk etinin hem beyin hem de fiziksel gelişim için ne kadar önemli olduğu anlatıldı. Çocuklar, tavuğun en çok kanadını ve tariflerine göre bagetini seviyorlar. Pişirme şeklinde ise tercihleri elbette MANGAL…