ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

DİYETİSYENLER HASTAVUK’U YERİNDE İNCELEDİ

Hastavuk Susurluk kesimhane tesislerine Diyetisyenler Derneği Başkanı Esin Şeker ile birlikte inceleme gezisine katılan Acıbadem Bursa Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi diyetisyenleri, AB standartları üzerinde çalışan Hastavuk’un üretim süreçlerine hayran kaldılar.

Diyetisyenler Derneği Bursa Şube Başkanı Esin Şeker, Acıbadem Bursa Hastanesi diyetisyenleri Petek Arı Turacı, Saide Gülşah Esensoy, Uludağ Üniversitesi Hastanesi diyetisyenleri Fatma Altıntaş ve Mehmet Altıntaş başta olmak üzere Bursa’lı Diyetisyen Hekimlerden oluşan bir heyet Hastavuk Susurluk Kesimhane Tesislerine inceleme gezisine katıldılar.

Beyaz et üretiminin, piliç yetiştirilmesinden kesimhane aşamasına kadar her aşaması hakkında diyetisyenlere Hastavuk kesimhane müdürü Cahit Düzdemir ve Kalite Müdürü Levent Esmer tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Ardından şirket yöneticileri Duygu Ergün, Levent Esmer, Bircan Özkan ve Mustafa Tan iştirakleriyle üretim süreci incelendi. Kesimhane tesislerini gezen diyetisyenler Hastavuk’un üretim aşamalarına hayran kaldılar.