ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Japonlar Türk Tavuğu Yiyecek

Türkiye’nin önemli hedef pazarlarından biri olan Japonya ile bir süredir devam eden görüşmeler sonuçlandı.

Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir(Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yön.Kur.Bşk) , “En büyük hedeflerimizden biri katma değeri yüksek ürün ithalatı yapan Japonya pazarına yeniden girmekti. 2005 yılında kuş gribinin ardından Türkiye’den kanatlı ürünleri alımını durduran 1 milyar dolarlık Japonya pazarı yeniden Türk tavukçusuna açılıyor. Aylardır Japonları ikna etmeye çalışıyorduk. AB’nin siyasi davranarak bizden mal almadığına sonunda ikna oldular” dedi.

Aydemir, yaptığı açıklamada 9 yıldır kapalı olan Japonya pazarının yeniden açılma hazırlıklarının son aşamasına gelindiğini, tekrardan ihracat kapılarının açılacağını belirtti.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kanatlı ürünü almamasının Japonları da etkilediğini ve bu konuyu anlatmakta güçlük çektiklerini dile getiren Aydemir, geçtiğimiz aylarda Japonya’da bir takım görüşmeler yapıldığını, ardından resmi heyetlerin ülkemize gelip, fabrikalarımızı denetlediğini ve standartların üzerinde bulduklarını ifade etti.

Japonlar hayran kaldı.

Dünya “Altın Buluş” ödülü alan “Aeroscalder” sistemiyle üretim yapan Hastavuk tesislerine Japon heyeti hayran kaldı. Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir, “Dünyanın en son teknolojisiyle kuru kesim üretim yapıyoruz. Bu sistemde piliçlerin tüyleri su yerine yoğunlaştırılmış hava akımı kullanılarak yumuşatılıyor. Bu sayede, hijyenik bir üretimle ürünlerin doğal renkte, doğal lezzette ve doğal kokusunda olması sağlanıyor. Hastavuk, ürünlerini üretim sürecindeki 4 aşamalı hijyen bariyeri ile de güven altına alıyor. Aynı zamanda üretimde sağlanan büyük ölçekli su ve elektrik tasarrufuyla doğanın korunmasına da katkıda bulunuyoruz” dedi.

Japonya pazarının sıradan bir pazar olmadığının da altını çizen Aydemir, “Japonlar tavuğun en iyi yerlerini istiyor. Dolayısıyla katma değeri de çok yüksek. Bu pazarın açılması sektörümüzü daha da ileriye götürecek, Japonlar artık Türk tavuğu yiyecek” açıklamasını yaptı.