ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

GIDA MÜHENDİSLERİ KARİYER GÜNLERİNDE HASTAVUK’U DİNLEDİ

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisleri akademik personelleri tarafından her sene düzenlenen Kariyer Günleri bu sene de başarı ile gerçekleştirildi. Kariyer Günleri, Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatları bitmeden iş hayatında lazım olacak bilgilendirmelerin yapılması amacıyla her sene alanında uzman farklı sektörlerdeki yöneticileri öğrencilerle buluşturmayı amaçlıyor. Böylece öğrencilerin mezun olmadan çalışmak istediği sektöre yönlenmesine de yardımcı olmak amaçlanıyor.


Bu amaçla düzenlenen  Kariyer Günleri’nde Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri, aynı üniversite ve aynı bölümden mezun olan Hastavuk A.Ş Yem Fabrikaları Genel Koordinatörü Sümer SONGUR’u dinledi.  Hastavuk A.Ş tanıtım filmiyle başlayan sunum, Kanatlı sektörünün özellikleri, Hastavuk’un bu sektördeki yeri ve öneminin anlatımıyla devam etti.Songur sözlerine şöyle devam etti, “ İş veren, rutin bir çalışan olmanızdan ziyade, sorumluluk sahibi, sosyal girişimci ve iletişimi güçlü gençlerle çalışmayı tercih eder, eğitim süresinde kendinizi geliştirecek her faaliyetin içinde yer almaktan kaçınmayın” diyerek sözlerini bitirdi. Hastavuk Kesimhanesinde kullanılan ve Avrupa’da “ALTIN BULUŞ” ödülü alan sistem
 Aeroscalder sistemi üzerine sorular soruldu. Songur, “Bu sistemde tavukların tüylerinin yumuşatılma işlemi; haşlama kazanlarında sıcak suya daldırma yerine, her tavuğa ayrı ayrı yoğun hava akımı verilerek yapılıyor. Böylelikle birbirine temas, olmadan, maksimum hijyen sağlanarak, doğal lezzet-koku ve görünüm korunuyor. Dünyada bu teknolojiyi kullanan 3 firmadan birisi olup, Türkiye’de tekiz” dedi.

Sunum sonrası öğrencilerin birebir sorularına cevap veren Songur, ayrıca öğrencilerle toplu fotoğrafta çektirdi.