ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Hastavuk Anfaş Fuarında

21'inci Uluslararası Food Product Gıda İhtisas Fuarı ve eş zamanlı düzenlenen Türkiye'nin içecek konusundaki tek fuarı olma özelliğine sahip BEVEX fuarları, Antalya Expo Center'da açıldı.

4 gün sürecek fuarın 19.02.2014 Çarşamba günü açılışında, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, yurtiçi-yurtdışından firmalar ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta, Antalya'nın gıda, tarım ve bitkisel üretim açısından Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olduğuna dikkat çeken Vali Öztürk, gıda güvenliğinin önemine değindi. Öztürk, turizm sektörünün 50 küsür sektörle olan bağlantısının bu fuarda çok net şekilde görüldüğünü ifade etti.

Antalya Fuarcılık AŞ (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, bu yıl ANFAŞ’a yaklaşık 400 katılımcı firmanın stant açtığını, 38 ülkeden 45 bin ziyaretçi beklendiğini belirtti.  Japonya, Malezya, Cezayir, Moldova, Arnavutluk, Kosova, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Irak, İran, Pakistan, Rusya, Kuveyt, Mısır, Tunus, Hollanda, Hindistan, İtalya, Almanya, Azerbaycan, Fas, Dubai başta olmak üzere yiyecek içecek profesyonellerinin ANFAŞ Food Product Fuarı'na ilgisinin yoğun olduğunu söyledi.

İhracatın artırılması, ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi, yeni pazarlar bulunması amacıyla Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Antalya İhracatçı Birliği tarafından 'Alım Heyeti Programı' düzenlendiği, Moldova, Kosova ve Libya'dan 19 yabancı firma yetkilisiyle fuara katılan firmalar arasında ikili iş görüşmeleri yapıldığı belirtildi.

Fuarın en ilgi gören standlarından biri olan Hastavuk, gerek kullandığı dünyanın en ileri teknolojisiyle, gerekse Türkiye’de haskanat özel ürünüyle, ziyaretçilerin ve basının yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Şirket satış Pazarlama müdürü Orkun Şenyurt,  “insan sağlığını doğrudan etkileyen, çevrenin ve doğal kaynakların kaderini belirleyen bir sektörde üretim yaptığımızın bilincinde bir firmayız. Bu konunun hassasiyetine verdiğimiz önem gereği de ürünlerimizi dünyanın en son teknolojisi olan ve bu özelliğiyle “Altın Buluş Ödülü” alan Aeroscolder sistemini Türkiye’de ilk kez kullanarak nihai tüketiciye ulaştırmış bulunuyoruz”dedi.

 

Şenyurt, bu sistem sayesinde tavukların tüylerini su yerine yoğunlaştırılmış hava ile yumuşattıklarını, bu yöntemle hijyenik bir üretimle,  ürünlerin doğal rengi, doğal lezzeti ve kokusu koruduklarını belirtti.

 

Şenyurt konuşmasına şöyle devam etti.

“Kesim sonrası kasların sertleşmesini önleyerek etin hem daha yumuşak hem de daha lezzetli ve uzun ömürlü olmasını sağlayan  RapidRigor ve et olgunlaştırma  teknolojisi de Türkiye’de

Aeoroscalder ile bir arada ilk kez Hastavuk tarafından kullanılmaktadır.

 

 

Hastavuk kesimhanesinde, sadece İslam aleminin değil, diğer dinlerinde tercih ettiği İslami koşullara uygun elle helal kesim gerçekleştirilir.

 

Su yerine soğuk hava kullanılarak yapılan soğutma sayesinde tavukların doğallığı korunur ve su çekmesi önlenir. Su çekmesi engellenen ürünlerle tüketicinin satın aldığı gramaj tam olarak tavuk etini temsil etmekte ve sektöre etik anlamda yön vermektedir. 

 

Hastavuk ürünleri sevkiyat sırasında gprs cihazlarıyla kontrol altında tutulur. Paketleme ve sevkiyat sırasında soğuk zincir kırılmaz. Doğal üretim, kuru kesim ve et olgunlaştırma sistemiyle de ürünlerin raf ömrü uzamış olur.

 

Çiftlikten sofraya kadar kesintisiz uygulanan 4 aşamalı hijyen bariyeri sayesinde Hastavuk ürünlerini, halkımız gönül rahatlığıyla tüketebilir” dedi.