ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Hastavuk olarak, 42 yıllık deneyimimize Haziran 2013’te Balıkesir-Susurluk-Karapürçek’te kurduğumuz beyaz et entegre sistemini dahil ettik. O günden bugüne çeşitli platformlarda tüketiciyle buluşmaya devam ediyoruz. Bu buluşmalardan biri olan ve ilk kez gerçekleştirilen 1.GASTROFEST’te (Gastronomi festivali) de Hastavuk standıyla yerimizi aldık.

 Üretime başladığımız ilk andan itibaren hedef kitlemizi “Anneler” olarak belirlemiş olup,  hassasiyetle üretim faaliyetlerimize son hızla devam etmekteyiz.

Her annenin günümüzde üretilen tüm ürünlerle ilgili endişeleri olduğunu biliyoruz.Bizde tavuk tüketiminde annelerimizin için ürettiğimiz %100 doğal tavuk ürünleriyle rahatlatıyoruz.

Peki sağlıklı üretim ile nasıl fark yaratmaktayız?

Avrupa’da “Altın Buluş ” ödülü almış ve Türkiye’de ilk olarak Hastavuk tarafından kullanılan Aeroscolder sistemiyle tavukların tüylerini su yerine yoğun hava akımı ile yumuşatıyoruz. Bu sayede hijyenik üretimle, ürünlerin doğal rengi, doğal kokusu ve doğal lezzetinı korumuş, özlenilen tavuk eti lezzetini Türk halkının damak tadına ve beğenisine sunmuş oluyoruz.

 16-17 Kasım 2013 tarihlerinde açılışını Bursa Valisi Şahabettin Harput’un yaptığı, Bursa Tüyap Fuar alanında gerçekleştirilen, Menşei Bursa olan ve Bursa’yla özdeşleşen ürünlerin sergilendiği Gastronomi Festivalinde doğallığı ve lezzeti esas alarak sunduğumuz ürünler, Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçilerin, işinin ehli şefler, profesyonel aşçıların büyük ilgi ve beğenisini kazandı.150 aşçının yarıştığı, onbinlerce ziyaretçinin katıldığı festivalin 17 Kasım 2013 gala yemeğinde yarışmada dereceye girenlere ve festivale destek  veren firmalara plaketleri verildi. Hastavuk adına Beyaz Et Pazarlama Şefi Savaş Doğan plaketi teslim aldı.