ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

 Hastavuk Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yılmaz tarafından ağırlanan BTSO Heyeti’ne, Hastavuk Yönetim Kurulu Başkan Yrd.Nejat Sezer, Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Yılmaz, Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir, Üretim Müdürü Duygu Ergün, Kalite Sistem Müdürü Levent Esmer ve Halkla İlişkiler Müdürü Bircan Özkan eşlik ettiler. Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir ve Üretim Müdürü Duygu Ergün tarafından tesis ve işleyiş hakkında öncelikle birer sunum yapıldı. Sunumların ardından fabrika gezisi gerçekleştiren BTSO Heyeti; ürün kabul, kesim, işleme ve ambalajlama gibi prosesleri yerinde inceleme fırsatı buldu.

 

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, tesislerden etkilendiğini dile getirerek, “Bursa’mızın en önemli firmalarından biri olan Hastavuk, kendine yakışanı yaptı. Sektöründe hep liderdi, yine bir liderlik örneği sergiledi. Buradaki üretim kalitesini ve kullanılan son teknoloji makineleri görünce gururlanmamak işten değil. Gerçekleştirilen yatırımları görünce Türkiye’de ilk 50’nin içinde olabilecek bir şirket görüyoruz. Türkiye, 2023 hedeflerine Hastavuk’ta yapıldığı gibi şirketlerin geleceklerine ve teknolojiye yapılacak yatırımlarla ulaşacaktır.” şeklinde konuştu.

 

26 Mayıs’ta üretime başlayan tesisin yatırım olarak Türkiye ve Avrupa Birliği birincisi, dünya üçüncüsü olduğunu belirten Hastavuk Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yılmaz, “1,5 milyon metrekarelik alanda el değmeden saatte 12 bin 500 kesim yapabiliyoruz. En son teknoloji olan kuru kesim tekniğiyle ürünlerimizin raf ömrünü 4 ila 6 gün uzattık. Yine bu teknoloji sayesinde hem ürünlerimizin tadını ve kalitesini iyileştirdik hem de su tüketimini önemli ölçüde azalttık. Hastavuk A.Ş. olarak amacımız; sağlıklı nesillerin yetişmesinde, sağlıklı gıda tüketiminde halkımıza en iyisini sunmaktır. dedi.