ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

SINIR TANIMAYAN İHRACATÇILAR ÖDÜLLENDİRİLDİ.!!!
İstanbul İhracatçı Birlikleri, “Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni”nde 2007 yılının en başarılı ihracatçılarını ödüllendirildi. Ödül töreninin mesajı “Önce “Biz” diyerek üretenler; katma değer yaratıp, geleceği belirleyenler; cesur kararlar alıp; dünyayla rekabet edenler dün olduğu gibi bugün de ipi önde göğüslediler”
Türkiye’nin en stratejik nitelikli ürünlerinin ihracatını kayıt altına alan ve geçen yıl 4 milyar dolar ihracatla yüzde 32 ihracat artışı kaydeden İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), 2005 yılında başladığı başarılı ihracatçıları ödüllendirmeye bu sene de devam ediyor. Gıda sektöründen ambalaj ve mobilya sektörüne, pek çok tanınmış marka ve ihracatçı firma yine ihracata emek vermiş meslektaşlarından ödül ve sertifikalarını aldılar.
Gecede bir konuşma yapan İstanbul İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkan Vekili Tahsin Elmas hepimizin malumu olduğu üzere, 2007 yılı hem dünya açısından hem de ülkemiz açısından zor bir yıl olmuştur. Yılın ikinci yarısından itibaren ABD kaynaklı olarak ortaya çıkan ve gittikçe derinleşen mortgage krizi dalga dalga bütün dünyayı sarmıştır. Özellikle bu ülkede ortaya çıkan ve giderek etkisini artıran büyüme yavaşlığı, hem doğrudan bu pazara ihracat yapan üyelerimizi etkilemiş, hem de Türkiye’nin pazarı konumundaki ülkelerdeki büyümeyi baskı altında tutarak dolaylı bir şekilde tüm üyelerimizi etkilemiştir. Öte yandan, döviz kurları ve girdi fiyatları enflasyonu 2007 yılı boyunca bütün ihracat sektörlerimizin aleyhinde gelişmeye devam etmiştir. Yeni Türk lirası uluslararası ticarette anahtar niteliğindeki başlıca paralar karşısında aşırı değerlenmeye devam ederken, girdi ve hammadde fiyatları artışını sürdürmüştür. Genel Sekreterliğimiz bünyesinde temsil olunan birlikler tarım ve tarıma dayalı ürünler ihraç ettiğinden, girdi fiyatları artışına bir de kuraklık kaynaklı arz daralması faktörü eklenmiştir. İşgücü maliyetleri ve enerji maliyetlerindeki artışlar da gerçekten bel bükücü olmuştur.
Fakat bu olumsuz konjonktüre rağmen birliğimize bağlı sektörler 2007 yılında olağanüstü denebilecek bir ihracat performansı sergilemiştir. Örneğin, Genel Sekreterliğimiz çatısı altındaki altı birliğin ihracatı 2006 yılındaki 3 milyar dolarlık seviyeden 2007 yılında 4 milyar dolara ulaşmıştır. Yani dolar bazında % 32 oranında bir ihracat artışı sağlanmıştır. İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Birliğinin ihracat artışı dolar bazında % 56,6 olurken, Kuru Meyve Birliğimizin artış oranı % 47,9 olmuştur. Hiç şüphesiz, bu performans Türkiye’nin genel ihracat artışı olan %23,5’lik performansın bir hayli üzerindedir.
Bu başarının gerisinde acaba ne yatıyor? Bence bu başarının gerisinde üç şey yatıyor: azim, irade ve koşmak. Azim ve irade ile kıtaların en diplerindeki pazarlara koşmuşuz. Bulduğumuz en küçük fırsatı değerlendirmişiz. Adeta dezavantajı bir avantaja çevirmişiz. En olumsuz konjonktürlerden birisini yaşadığımız bir dönemde sağlanan bu performansı alkışlamalıyız. Bugün burada bu başarının arkasındaki kahramanları alkışlamak için toplanmış bulunuyoruz.dedi. Gıda, Tarım, Hayvancılık, Tekstil, Mobilya, ağaç ürünleri, süt ve süt ürünleri, kağıt ve ambalaj ürünleri gibi bir çok dalda en çok ihracat yapan ilk 5 firmanın ödül aldığı törende, Hayvancılık konusunda Hastavuk firması ilk beşte yerini aldı. Ödülü Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’den Hastavuk A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Yılmaz teslim aldı.
Kısaca Hastavuk;
Merkezi Bursa’da olan, 1972 yılında kurulan HasTavuk, bugün 400’e yakın personeliyle, 1 milyon m2 arazi üzerinde Türkiye’nin bir çok farklı noktasında üretim yapmaktadır. Yumurtalık civcivde Türkiye üretiminin %70’ini karşılayan HasTavuk kuluçkahane kapasitesiyle hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın tek çatı altında en büyük firmasıdır. Damızlık yumurtadan, yumurtalık ve etlik civcive, yarkadan yem üretimine kadar, tavukçuluğun her alanında faaliyet göstermektedir.

HasTavuk, kalitesiyle, hijyenitesiyle ve müşteri memnuniyetine verdiği önemle, 1998 yılında, 2004 yılında ve 2008 yılında olmak üzere 3 kez Alman Lohmann Tierzucht firması tarafından Dünya Mükemmellik Ödülüne layık gösterilen tek firma olmuştur. Şimdiye kadar hiç girilmeyen pazarlara girmesiyle, sektöründe en çok ihracat yapmasıyla ve ekonomiye kattığı değerle, bir çok kurum ve kuruluş tarafından ödüllendirilmiştir. Kurumsallaşma sürecinde profesyonelleşmeyi en kısa sürede gerçekleştirmesi sebebiyle 2005 yılında Türkiye’nin en başarılı 4 firması arasında yer almıştır. Kendi sektöründe dünyanın en önemli kuruluşlarından biri olup dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapan en büyük Türk damızlıkçı firmasıdır.