ONLINE İŞLEM MERKEZİ

logo.png

Eskişehir İl Tarım Müdürlüğü ile Hastavuk tarafından 18 Mart 2008 Çarşamba günü düzenlenen mısır ekimi ile ilgili bilgilendirme toplantısı Taşbaşı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Eskişehirli üreticilerin bir hayli yoğun ilgi gösterdikleri etkinlik öncesinde ilk olarak Hastavuk A.Ş. Genel Müdürü Şahin Aydemir, daha sonra Tarım İl Müdürü Mevlüt Gümüş konuşma yaptı. Sayın Gümüş konuşmasında mısır ekiminde Türkiye ve Eskişehirdeki eksikliğe dikkat çekti. Eskişehirde 2007 yılında dane mısırın ekim alanının 9.410 dekar, üretimin 8.000 ton, verimin ise 848 dekar olduğunu, silajlık mısırın ise ekim alanının 27.653 dekar, üretimin 126 bin ton ve verimin 4.592 kg/dekar olarak gerçekleştiğini belirtti. Ekim alanlarının arttırılmasına yönelik çeşitli çalışmalar ve planların yapıldığını belirten Gümüş, mısırın ülkemiz için vazgeçilmez bir ürün olduğunu hatırlatarak “ üretimi arttırmak için bölgeye uygun hibrit çeşitlerinin kullanılması, verimin arttırılması için sulama imkanı olan alanlarda mısır üretimine yer verilerek ekim alanlarının genişletilmesi gerek” dedi. Gümüş bu sayede Türkiye’nin mısır ithal eden bir ülke konumundan çıkarılacağını da sözlerine ekledi.
Eskişehir Pioner firması teknik personeli tarafından da bilgilendirmelerin yapıldığı eğitimde, son sözü Hastavuk A.Ş. Genel Müdürü Şahin Aydemir söyledi. Aydemir “Tohumunuzu biz vereceğiz, pioner firması sizlere nasıl ekeceğinizi, nasıl bakacağınızı öğretecek. Hasat döneminde günün raiç fiyatlarından yine ürününüzü Hastavuk olarak biz satın alacağız, ülkemiz, topraklarımız mısır ekimine elverişli iken, karlı bir üretim yapmak varken, neden bu ürünü yurtdşından ithal edelim”” dedi.